WordPress Tema Geliştirme: Otomatik Sayfa Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda wordpress temalarınızda tema yüklendiğinde otomatik olarak nasıl sayfa oluşturabileceğinizi göstereceğim.

Örneğin bir wordpress temasında giriş, kayıt veya herhangi bir front end sayfa kullanmak istiyorsunuz bunu gerçekleştirmek için wordpress’in admin panelinin sayfa kısmından elle istediğiniz sayfaları istediğiniz sayfa şablonunda oluşturmanız gerekiyor oldukça basit bir işlem olmasına rağmen temanızı kullanacak kişiler için bu işlem kolay olmayacaktır bu nedenle bu sayfaları tema yüklendiğinde otomatik olarak yüklemek en mantıklısı.

Gel gelelim bu işlemi nasıl yapacağız? Bu işlemi wordpress’in wp_insert_post özelliğini kullanarak yapacağız. Mantığı tema etkinleştirildikten sonra belirlediğiniz sayfayı, yine belirlediğiniz şablonda ve yine belirlediğiniz sayfanın statüsü şeklinde otomatik olarak yaratılacak. Lafı daha fazla uzatmadan kod kısmına geçiyorum.


Başlayalım!

Temanızın functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu ekleyin.

  • 'post_title' Sayfa adınızı girin
  • 'post_content' Sayfanızın içeriği
  • 'post_status' Sayfanın hangi statüde olacağını belirleyin. Publish yayınlamak demek.
  • 'post_type' Page yani sayfa olarak ayarladım.

Bu yukarıdaki ayarları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca son olarak template-giris.php yazan kısma kullanmak istediğiniz şablonun adresini yazın. Ana dizindeyse template-giris.php başka bir dizinde ise dizin/template-giris.php

Yayınlayan

Uckan

1995 doğumlu, balıkesirde yaşayan Fenerbahçeli kendi halinde bir yazar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir