WordPress’te Shortcode ile Yazı İçerisinde Benzer Yazı Gösterme

WordPress’te Shortcode ile Yazı İçerisinde Benzer Yazı Gösterme
81

Bu yazımda özellikle haber sitelerinde kullanımı gittikçe artan ziyaretçiler tarafından da sevilen bir özelliği WordPress’e shortcode(kısa kodlar) yardımıyla entegresini nasıl yapabileceğinizi göstereceğim.

Bu özellik sitenizde ki bir yazıya başka bir yazının resimli ve başlıklı halini eklemenize yarayan bir özelliktir. Bu özelliği canlı olarak göstermek gerekirse;

İlgili Yazı

Yapışkan Sidebar Nasıl Yapılır?

Gördüğünüz gibi sitenizde ki bir yazıya istediğiniz bir yazının resmini ve başlığını ekleyebilirsiniz böylelikle ziyaretçilerin sitenizde dolaşım süresinin artması öngörülmekte.

Biz bu özelliği WordPress’e entegre ederken shortcode yani kısa kodlar kullanacağız örneğin yazı editöründe [post id=”1907″] yazmanız yeterli olacak. İd kısmına eklemek istediğiniz yazının id’sini yazmanız yeterli olacak.


Nasıl Yapılır?

Bu özelliği sitenize entegre etmek için yapmanız gerekenler oldukça basit ve kullanımı da kurulumu kadar basittir. İlk olarak bu özelliğin html yapısını size sunmak istiyorum çünkü bu özelliği sadece site sahipleri için değil wordpress tema geliştiricileri için de paylaşıyorum.


WordPress’e Entegre Edelim

WordPress’e entegre etmeden önce yapmamız gereken ufak işlemler mevcut. Bu işlem temanıza öne çıkarılmış görsel desteği eklemek olacak. Eğer temanızda öne çıkarılmış görsel alanı bulunuyorsa burayı atlayabilirsiniz.

1.0 Öne Çıkarılmış Görsel Alanı Ekleyelim

Temanızın functions.php dosyasına aşağı kodları ekleyerek öne çıkarılmış görsel alanı ekleyin.

2.0 Kısa Kod Kullanarak İlgili Özelliği WordPress’e Ekleyelim

Aşağıdaki kodları temanızın functions.php dosyasına ekleyin. Aşağıda yaptığımız işlem sayesinde artık
[uckan-post id="post-idsi"] kısa kodunu kullanarak herhangi bir yazının içerisine sitenzide bulunan başka bir yazıyı rahatlıkla ekleyebilirsiniz.


Nasıl Kullanılır?

Kullanımıda yapımı kadar basittir. Herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan yazı içerisine başka bir yazının fotoğrafını ve başlığını ekleyebilirsiniz. İlk olarak eklemek istediğiniz yazının id’sini öğrenmeniz gerekiyor. Bu işlemi Wp Admin \ Yazılar \ Tüm Yazılar kısmına girdikten sonra eklemek istediğiniz yazıyı düzenle butonuna tıklayın. Daha sonra web tarayıcıda gözüken url’yi kopyalayın;

uckan.net/wp-admin/post.php?post=1810&action=edit

Örneğin böyle bir url yapısı görüyor olmalısınız. Örneğin yukarıdaki yazının id’si 1810 dur. Bu id’yi kopyayın ve bu yazıyı eklemek istediğiniz yazının içerisine aşağıdaki kodu ekleyin.

[uckan-post id="1810"]

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (6)

  1. çok teşekkürler hocam wmaraci’nda buldum sizi çok çok teşekkürler :=)

  2. hata aldım hocam

    Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/mezaryapimfiyat/public_html/wp-content/themes/yakamoz/functions-ek.php:1) in /home/mezaryapimfiyat/public_html/wp-admin/includes/misc.php on line 1114

  3. Merhaba kardeşim.
    Bu güzel ipucu için teşekkür ediyorum. Ancak benim sitemde yuksrıdaki gibi durmadı. Resim ayrı yazı ayrı bir tarafta kaldı. Css kodlarını da ekledim. Nasıl düzeltebiliriz?

  4. Merhaba, resimleri özel alan ile değilde öne çıkarılan görsel şeklinde göstermek için ne yapmamız lazım ?