WordPress Özel Post Tipleri için Arama Sonuç Sayfası Oluşturma

WordPress Özel Post Tipleri için Arama Sonuç Sayfası Oluşturma
131

Bu yazıda özel post tipleri için arama sonuç sayfalarının nasıl özelleştirileceğinden ve sadece seçtiğiniz post tipinde nasıl arama yapabileceğinizi göstereceğim.

Yeni bir wordpress  projemde normal yazı girişi işimi görmeyeceği için yeni post tipleri oluşturdum, bu post tipinde girdiğim yazılar normal yazılardan arklı olacağı için arama kısmında normal yazı gibi görünmesini istemiyorum. Bu yazıda hem sadece yazı olarak hemde sadece eklediğim yeni post tiplerinde nasıl arama yapabileceğimizi ve arama sonuç sayfasını post tipleri için nasıl özelleştireceğimizi göstereceğim.


Başlayalım

Eğer yeni bir post tipi oluşturmadıysanız şu makaleyi okuyarak yeni bir post tipi oluşturabilirsiniz. Daha önceden post tipi oluşturduğunuzu varsayarak başlayalım..

Post Tipleri için Özel Arama Formu Oluşturalım

Normal bir wordpress arama formu şöyledir; Bu form sitenizde bulunan tüm yazıları (post tipleri dahil), sayfaların arama sonuçlarını gösterir.

Sadece özel post tiplerinin aranmasını istiyorsanız şu formu kullanmanız gerekir;

Bu form ile standart arama formuna gizli bir input ekleyerek ismini post_type yapıyoruz, value değerini aranmasını istediğimiz post tipini yazıyoruz ve sadece o post tipinde bulunan yazılar üzerinden arama yapıyor. Bu gizli input arama urlsine post_type=post-type-ismi kısmını ekliyor.

post-type-ismi olarak düzenlediğim kısma kendi post tipiniz ismini yazmanız gerekiyor.


Arama Sonuç Sayfasını Özelleştirelim

Arama formunu özel post tipleri için ayarladık eğer özel post tipleri özel sonuç sayfasıda ayarlamak istiyosanız search.php dosyasında düzenleme yapmamız gerekiyor.

Aşağıdaki kodları search.php dosyasının içerik kısmına ekleyin.

Bu kodların mantığı şöyle çalışmakta; temanızın ana dizininde search-post-type-ismi.php isminde bir klasör oluşturduğunuzda arama sonuçları bu dosyadaki görünüme göre gözükmüş olacak. post-type-ismi yazan kısmı kendi post tipinizin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.

Ben kendi projemde bu kodları kullanıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım yaşayacağız sorunları yorum kısmına yazarsanız yardımcı olabilirim.

Yorum Yap