Steam Yaptığı Yeni Ortaklıkla Hizmetlerini Çeşitlendiriyor

Steam Yaptığı Yeni Ortaklıkla Hizmetlerini Çeşitlendiriyor
49

Valve’nin sahip olduğu oyun dağıtım kanalı Steam her ne kadar oyun odaklı bir platform olarak tanınsa da artık Steam üzerinden film de izlenebilecek.

Valve’nin sahip olduğu dünyanın en popüler oyun dağıtım kanallarından birisi olan Steam yepyeni bir hizmetle daha karşımıza çıkıyor. Sadece oyun odaklı olarak hizmet veren ve milyonlarca oyun severin üyesi olduğu Valve, film endüstrisinin devlerinden birisiyle yaptığı ortaklık sayesinde artık üyelerine film izleme hizmeti de sunmaya başladı.

Steam’de en popüler filmleri izlemeye ne dersiniz?

Aslında yakından takip edenler Steam’in sunduğu içeriğin bundan bir süre önce genişlemeye başladığını fark etmiş olmalılar. Bu kapsamda Steam zaten ürünleri arasına az sayıda da olsa film eklemişti. Ancak şirketin şimdi attığı adım çok daha büyük: En büyük eğlence şirketlerinden birisi olan Lionsgate ile anlaşan Steam, kullanıcılarına artık bu şirketin filmlerini sunmaya başlayacak. Lionsgate’in filmleri arasında Twilight serisi, Açlık Oyunları, Testere gibi filmlerin de bulunduğunu düşünürsek, bunun Steam kullanıcıları için ne kadar büyük bir haber olduğu anlaşılabilir.

Steam bu ortaklık kapsamında 100’den fazla Lionsgate filmini kullanıcılarına sunacak. Platform şu anda yaklaşık olarak 125 milyon kullanıcıya sahip ve ilk aşamada bu filmlerin tamamının tüm kullanıcılara sunulması planlanmıyor. Bu konuda şirketten yapılan açıklama, ortaklığın Dünya geneline yayıldıkça daha fazla ismin ekleneceği yönünde. Bu açıklamadan anlayacağımız, şirketlerin ortaklık kapsamında ülke ülke film hizmetinin nerelere sunulacağını belirleyecekleri. Dolayısıyla ilk aşamada Türkiye’den film izlenemezse hayal kırıklığına uğramamak gerek.

Sistem nasıl işleyecek?

Alınan bilgilere göre platforma eklenen filmler kiralık olarak izlenebilecek. ABD’de yapılan fiyatlandırma, film başına 4-5 dolar civarında; diğer piyasalarda da buna benzer bir fiyatlandırma yapılması bekleniyor. İzleyiciler kiraladıkları filmi 30 gün içerisinde istedikleri zaman izleyebilecek, ancak filmi izlemeye başladıktan sonra bitirmek için sadece 48 saat süre tanınacak. Bununla birlikte, sunulacak filmler de her ülke için ayrı ayrı belirlenecek. Steam’in film hizmetinden desteklenen tüm platformlarda yararlanılabilecek olması da çok büyük bir avantaj olarak ön plana çıkıyor. Buna göre, filmler Windows, Mac, Linux, SteamOS ve SteamVR sanal gerçeklik gözlükleri ile izlenebilecek. Oyunların yanında artık film izleme imkânı da sunan Steam yakın bir gelecekte diğer şirketlerin filmleri ve diziler gibi diğer video içeriklerine ve canlı casino oyunları gibi daha interaktif seçeneklere de yer verirse eksiksiz bir eğlence merkezine dönüşebilir

Yorum Yap