Google News’e Nasıl Kayıt Olunur?

Bu yazımda Google News namı değer Google Haberler’e nasıl kayıt olunur, avantajları nedir bunlardan bahsedeceğim.

Günümüzde internet haberciliği gitgide popüler hale gelmeye başladı site sahipleri bu popülerlikten en üst seviyede faydalanmak için Google News’e kayıt olmayı tercih ediyor. Gelin hep birlikte Google News’e nasıl kayıt olacağımıza ve bize hangi noktalarda avantaj sağlayacağına göz atalım.

Google News Nedir?

Google News internet sitelerinde bulunan haberleri tek bir sayfa üzerinde toplayan ücretsiz bir google hizmetidir. Bu sayafada sadece kayıtlı sitelerin haberleri yer alır. Google aramalarında Haberler kısmına tıklayarak Google News’e kayıtlı sitelerden haber arayabilirsiniz. Bireysel haber siteleri için marka olma yolunca atılan ilk adımdır.

googlenws

Google News’in Avantajları Neler?

Google News’e kayıt olduğunuzda siteniz milyonlarca sitenin arasından sıyrılarak bir adım öne geçer. Google News’e kayıt olan sitelerde ciddi bir hit artışı gözlemlenir. Bu hit artışı ile birlikte reklam gelirlerinde de artış görülür. Avantajlarını say say bitmez ama en önemli avantajları bunlar.

Google News’e Nasıl Kabul Ediliriz?

(Geldik zurnanın zırt dediği yere) Google News’e kayıt olmak kolay değildir. Bu bölümde Google News’e başvururken  dikkat etmeniz gereken en önemli hususları anlatacağım.

  • Yazılarınız Özgün Olmalı

Google News’e kayıt olmak için yapmanız gereken ilk şey sitenizde bulunan yazıların özgünlük testi olmalıdır yani sitenizde kopya içeriğin olmaması en önemli husustur. Günde en az 3 içerik giriyor olmalısınız ve bu içeriklerin uzuluğu 250 kelimenin altında olmamalıdır. 250 kelime altında yazıların Google tarafından görmezden gelindiği söyleniyor. Ancak unutmamanız gereken bir husus daha var 250 kelimeyi tamamlamak için makalenin içini boşaltmamaya yani yazının amacından çıkmamaya özen gösterin. Yazılarınızın başlığını seçerken hileye, yanıltıcı bilgiye başvurmayın.

  • Hakkımızda, İletişim ve Künye Sayfaları Oluşturun

Google News’e kayıt olmak istiyorsanız sitenizin güvenilir olması gerekir. Sitenin kurucusunun, yazarlarının, geliştiricilerinin kimler olduğu gösteren bir künye sayfası oluşturun. Daha sonra sitenin kuruluşunu, hedeflerini ve gerçekleştirdiği başarıları anlatan bir hakkında sayfası oluşturun. Son olarakta iletişim sayfasu oluşturarak bu adımı tamamlayın.

  • Yazarı Öne Çıkarın

Sitenizde bulunan yazıların içerisine yazar hakkında bilgiler ekleyin, yazının yayınlanma tarihini vb gibi detayları eklemeyi unutmayın.

  • Reklam işini abartmayın

Reklam alıyor olmanız Google tarafında stabil bir geliriniz olduğunu gösterir ancak reklam işini abarmamaya özen gösterin.

  • Doğru ve Profesyonel Arayüz

Bu madde hem sitenize gelen ziyaretçilerin hem de Google’ın en çok önem verdiği hususlardan birisi.  Sitenizde kullandığınız arayüzün sade ve rahat kullanılabilir olması Google News’e kayıt aşamasında sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Google News’e Nasıl Kayıt Olunur?

Sitenizi Google News’e başvurmaya hazır olarak görüyorsanız gelin birlikte sitenizin Google News kayıt işlemini yapalım.

[button color=”btn-danger” size=”” link=”https://partnerdash.google.com/partnerdash/” icon=”” target=”true”]Partnerdash[/button]

Yukarıdaki Partnerdash butonuna tıklayın ve açılan sayfada News linkine tıklayın.

news1

Açılan sayfada Google hesabınızda doğruladığınız siteleriniz listesi görüyor olmalısınız. Eğer doğrulanmış bir siteniz yoksa Siteyi Search Console’da Doğrula butouna tıklayarak News’e başvurmak istediğiniz siteyi mülk edinin. Son olarak Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun butonuna tıklayın.


news2


  • Haber siteniz hakkında: Bu kısımda siteniz hakkında tüm detayları onay ekibine anlatın. Mesela kuruluş amacınızdan, hedeflerinizden, başardıklarınızdan tutun hit bilgilerinize kadar tüm bilgilere yer vermeye özen gösterin. Bu kısım tercihen ingilizce terimler kullanılarak veya tamamen ingilizce olarak yazılabilir.
  • İletişim Bilgileri/Site Bilgileri: Bu kısımları eksiksiz ve doğru doldurun.
  • Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin: Sitenizi hangi kategori en iyi özetliyorsa o seçeneği işaretleyin.

Doğru kategoriyi seçmek için tıklayın.

news3

Formu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra Gönder butonuna tıklayarak başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. Başvurular ortalama 1 hafta içerisinde sonuca kavuşmaktadır. Başvurunuz hakkında sonuç bilgisi başvuru yaptığınız e-posta adresine mail olarak gelecektir.

Yayınlayan

Uckan

1995 doğumlu, balıkesirde yaşayan Fenerbahçeli kendi halinde bir yazar..

“Google News’e Nasıl Kayıt Olunur?” üzerine 3 yorum

    1. Siteniz tasarım olarak yeterli, içerik olaraksa çok kısa geldi bana biraz daha içerikleri uzun tutmakta fayda var başvuru esnasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir