WordPress AMP Nasıl Kullanılır? Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress AMP Nasıl Kullanılır? Analytics Kodu Nasıl Eklenir?
59

Bu yazımda Google tarafından başlatılan  mobil atılım olan AMP teknolojisini WordPress’te nasıl kullanacağımızdan, amp sayfasının tasarımının nasıl yapıldığından ve amp sayfasına google analytics kodunun nasıl eklendiğinden bahsettim.

AMP hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

AMP Teknolojisi Nedir?

İlk olarak AMP kelimesinin uzun adına bakalım, AMP kelimesinin uzun hali; Accelerated Mobil Pages, Türkçe’ye çevirilmiş hali ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar. AMP, Github üzerinden açık kaynak kodlu geliştirilmeye devam eden bir projedir.

Fazla bilgiye boğmadan link vererek AMP sayfalarının ne olduğunu örnekli olarak anlatmak istiyorum.

Yazının Normal Sayfası Yazının AMP Sayfası

WordPress’te AMP Sayfası Nasıl Kullanılır?

WordPress’te herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan amp sayfası yaratabilirsiniz. Yarattığınız bu amp sayfaları Google aramalarında gözükecek.

WordPress için geliştirilmiş en iyi AMP eklentisi Automattic tarafından geliştirilen eklentidir ben bu eklentiyi kurmanızı tavsiye ediyorum.

Eklentiyi sitenize kurmanız yeterli. Çalışıp çalışmadığını denemek için sitenzideki herhangi bir yazının sonuna /amp yazmanız yeterli olacak. Örnek link aşağıdadır.

http://www.siteniz.com/yazi-adresi/amp

Eklentiyi Kur

Eklenti Hakkında

Eklenti çok güzel hiçbir işlem yapmadan amp sayfası yaratabiliyoruz tamam ama birden fazla eksiği var peki nedir bu eksinler? Birincisi Amp sayfasının tasarımını yapamıyoruz ikincisi ise Google analytics kodunu ekleyemiyoruz.

Peki bunları nasıl yapacağız? Onun çözümüde WordPress’te çok basit. WordPress’in harika bir yazılım olduğunu söylemiş miydim? 🙂


WordPress AMP Sayfasına Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

İki farklı eklenti ile bu mümkün ben ilk olarak sadece analytics kodunu ekleyebileceğiniz eklentiyi paylaşayım. Eklentinin adı AMP Analytics bu eklenti yukarıda kurduğumuz AMP eklentisine ek bir özellik ekliyor oda analytics kodunun eklenmesi.

Eklentisiz halletmek için şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Eklentiyi Kur

Eklentiyi sitenize kurduktan sonra Ayarlar > AMP Analytics sayfasına girerek Google Analytics kimliğinizi belirtilen alana girmeniz gerekiyor.

amp-analytics1


WordPress AMP Sayfasının Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak için de ek bir eklenti kurmanız gerekiyor. Bu eklentinin ismi Glue for Yoast SEO & AMP adında anlaşılacağı üzere Yoast Seo ile uyumlu bir eklenti.

Bu eklentiyi sitenize kurmak istiyorsanız yukarıdaki analytics eklentisini kurmanıza gerek yok bu eklentinin içerisinde hem Analiz kodunuzu sitenize ekleyebilir hemde Amp sayfasının tasarımını kod bilgisi olmadan yapabilirsiniz.


Bu Eklentiyle Neler Yapabilirsiniz?

Eklentiye Wp Admin > SEO > AMP sayfasından ulaşabilirsiniz.

amp-analytics2

  • Amp sayfalarının nerelerde çalışacağını ayarlayabilirsiniz
  • Amp sayfasının tasarımını kod bilgisi olmadan yapabilirsiniz
  • Amp sayfasına analiz kodu ekleyebilirsiniz

amp-analytics3


AMP Sayfa Testi Nasıl Yapılır?

Amp sayfa testini yapmak için tıklayın.

Kaynaklar

wordpress.org
pchocasi.com.tr
yoast.com

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (4)

  1. Sevgili Admin verdiğiniz bilgiler çok iyi ve uyguladığımda da işe yarıyor ancak Adsense reklamları görünmüyor ve bu zaten Mobil girişlerden para kazanan sitelerin artık kazançlarının çok düşeceği anlamına geliyor.Bu durumda Tasarımda reklam kodlarını nasıl ekleyebiliriz bir bilginiz var mı?

    • Haklısınız, bir şekilde eklenti editlenerek reklam eklenebilir lakin google webmaster sayfasında amp hatası alabilirsiniz diye düşünüyorum çünkü buton bile istemiyorlar. Ama yinede denemekten zarar gelmez.

  2. Tüm yazıyı okudum ancak amp sayfası yaptıktan sonra bu sayfanın ne işimize yarayacağını, neden önemli olduğunu veya önemli olup olmadığını gidip google da araştırarak öğreneceğim. Umarım anlatabilmişimdir 🙂 iyi günler.

    • Hocam yazının başında amp’nin ne işe yaradığı hakkında ufak bir link paylaşmıştım ama yinede haklısınız yönlendirme yerinde yazıda açıklayabilirdim, teşekkürler.