İnceleme: Apple Müzik

İnceleme: Apple Müzik
71

Apple Music, yani dünya teknoloji devi Apple’ın online müzik servisi kullanıma sunuldu. Spotify, Tidal gibi birçok rakibi olan bu servisi öne çıkaran şey ise tabii ki sağladığı içerik, ne de olsa sonunda tüm servisler müzik sağlıyor, fakat Apple Music bunu daha farklı yapıyor. Yeni çıkması sebebiyle akıllarda soru işaretleri bulunuyor, fakat biz kafalardaki o soru işaretlerini cevaplamak için şu anda okuduğunuz Apple Music’i sizler için inceledik ve yine sizlere sunuyoruz. Haydi başlayalım!

[box type=”alert-success”]İnceleme Puanımız: 8.4[/box]

İlk 3 ay ücretsiz olduğu, sonrasında ise farklı bir abonelik sistemine geçileceği duyuruldu. Yani eğer Apple Music kullanmaya başladıysanız, o 3 aylık deneme süresine adımınızı atmış bulunmaktasınız ve zamanınız azalıyor. Tabii ki bir kullanıcı olarak akla ilk şu soru geliyor, acaba Apple Music’e para vermeli miyim? Bu cevabı herkes kendisi için verecektir, bu sebeple biz size bakış açılarını sunalım, siz karar verin.

İlk soru işareti bu olmakla birlikte, en çok merak ettiğimiz şey de yazımızın başında dediğimiz gibi, Apple Music’in Spotify ve Tidal gibi muadili servislerden ne farkı var? Ne de olsa piyasaya sürüldükleri fiyat aynı, hepsi yaklaşık $10’dan sunuluyor. Bu soruya yanıt ise Apple’ın Internet Bazlı Yazılım ve Servislerinden sorumlu Eddy Cue’dan geldi. Cue’ya göre Apple Music’i diğer servislerden ayıran özelliği – Apple’ın genel mantalitesi olan ve öncüsü olduğu – kullanıcı deneyimi bazında olduğu belirtildi. Yani Apple Music’i diğerlerinden ayıran, kullanıcıya yaşattığı deneyim farklı kılacak. Bu sebeple atılan adımlar arasında ise iTunes’tan önceden satın alınan içerik ile entegrasyon, canlı radyolara ve önceden düzenlenmiş radyolara erişim ve en merak edilenlerden, Siri ile entegrasyonu sayabiliriz.

Yani anlıyoruz ki, Apple, müzik deneyimini kişiye göre özelleştirerek öne geçmek ve farklılık yaratmak istiyor. Tabii ki bu durum işin içine girince anlıyoruz ki servisin kişiye göre kalitesi, ancak servisi daha uzun süre kullandığımızda gelişecek. Yani sistem bizi ve tercihlerimizi zamanla öğrenecek, bununla paralel olarak da müzik deneyimimiz gelişecek. İlk izlenimlerimize göre şunu söylemeliyiz ki, öneriler şahane, gerçekten de nokta atışı oluyor. En iyi nokta ise hiç bilmediğimiz sanatçı, grup ve albümlerden öneriler sunuluyor ve biz de bunları önceden bilmememize rağmen ilk dinlemede seviyoruz. Bu şahane, insanı bir kez daha dinlemek için heyecanlandırıyor.

Kişisel olarak değil de tüm Apple Music kullanıcılarına sunulan bazı oynatma listelerinin de insan eliyle, özel seçilen editörler tarafından düzenlendiğini biliyoruz. Teknolojinin içine insan dokunuşu girdiği her an işler güzelleşiyor, bu sebeple bu açıdan da mutlu olduğumuzu belirtelim. Aynı zamanda yine her Apple uygulamasının vazgeçilmezi olan “En Çok Satanlar”, “Bu Aralar En Popüler” gibi listeler de cabası. Bu listeler adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların genel yönelimine göre oluşuyor ve çok tutuluyor.

Açıkçası bugünden Apple Music’i Spotify ile karşılaştırmak ne kadar doğru olur, bilemiyoruz. Ne de olsa Spotify yaklaşık 7 senedir oynatma listeleri üzerine çalışıyor ve bunu otomatize, yani algoritmalar aracılığıyla yapıyor. Apple Music ise insan eliyle, editörlük ile yapıyor. Doğal olarak Spotify’ın bu konuda sayıca kat kat önde olduğunu belirtmek şimdilik çok da gerekli değil, fakat böyle bir durum söz konusu. Fakat Apple Music’in içeriği hiç de azımsanacak durumda değil, gerçekten çok çalışıp iyi bir kütle oluşturmuşlar, bu belli. Çünkü nereye baksak farklı içerikle karşılaşıyoruz. Apple’ın Dr. Dre ile Tommy Iovine’in yöneticiliğini yaptığı ve son zamanlarda büyük başarı getiren Beats’i bünyesine katmasıyla şirket daha da gelişti. Zaten Beats’in Apple himayesine girmesiyle, Apple Music gibi bir servisin kullanıcılara sunulacağı anlaşılmıştı, fakat ayrıntılar belli değildi.

Kullanıcıların en çok etkilendiği konulardan biri olan User Interface, yani Kullanıcı Arayüzü konusunda da Apple tasarımcıları başarılı bir iş çıkarmışa benziyorlar. Çünkü inanılmaz derecede dolu içerik olmasına rağmen, arayüzün tasarımıyla tüm bunlar doğru ve düzgün bir ahenk içerisinde gitmişler. Sonuç olarak bazen etrafta kafa karıştırıcı ögeler bulunabiliyor, ama yine de genel olarak arayüz de gayet başarılı.

Arkadaşlarıyla çalma listeleri paylaşan ve müziğin daha çok sosyal tarafına bakan insanlar için de yeni içerik ve sağlam eklentiler gelmiş. Bazı paylaşımlar sonucunda eğer linkini paylaştığınız kişinin Apple Music aboneliği yoksa bile, iTunes’tan tanıdık olduğumuz şekilde bazen önizleme, bazen de müziğin tamamına erişimi söz konusu olabiliyor. Yıllarca P2P gibi zor bir sosyal müzik paylaşımıyla boğuşan bizler, sonunda rahata ereceğiz gibi. Spotify ve Tidal’dan alışık olduğumuz gibi arkadaşlarınızı, ünlüleri veya radyo istasyonu, yayıncı gibi otoriteleri takip edebiliyor, son paylaşım ve aktivitelerinden haber alabiliyorsunuz.

Uzun zamandır kullandığımız ve neredeyse artık kimsenin hoşlanmadığı iTunes’tan da kurtulmuş olduk. Internet Explorer’ın son dönemleri gibi, iTunes da yavaşlamıştı, donanımınıza bağlı olmayacak şekilde crash hataları alabiliyordunuz, zaten son zamanlarda yavaşlamasının sebebi de Apple Yazılım Ekibi’nin tamamen Apple Müzik üzerine yoğunlaşmasıdır diye tahmin ediyoruz.

Sonuç olarak, her açıdan bakarsak puan olarak 8.4/10 veriyoruz. Eminiz ki ileride yeni yamalar ve güncellemelerle gelişecek ve iyileşecektir. Çünkü biliyoruz ki, Apple bunu hep yapıyor. Zannediyoruz ki, en geç olarak yaklaşık 5-6 ayda Apple Music en iyi halini alır ve bir süre böyle devam eder. Gittikçe de daha iyi bir içerik ile genel olarak karşılaşacağımız neredeyse kesin, ne de olsa bu Apple.

Apple Müzik incelemesinin sonuna geldik. Etraflıca yaptığımız bu incelemede, genel olarak en çok rağbet gören özellikler ve en fazla merak uyandıran özellikler üzerinde durmaya çalıştık, umarım beğenmişsinizdir, lütfen sitemizdeki diğer içeriğe göz atmayı unutmayın. Aynı zamanda bizi sosyal medyada takip ederek, bu inceleme gibi daha nice kaliteli içerikten en önce siz haberdar olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. güzel bir inceleme olmuş eline sağlık