Yeni bir web siteleri için öneriler

Yeni bir web siteleri için öneriler
79

Yeni bir web sitesi açmak isteyen insanların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Gerek kişisel site sahibi olmak isteyenler, gerek bir topluluğa bağlı site sahibi olmak isteyenler, gerek bu işten para kazanmak için farklı projeler hasebi ile bu tür bir siteyi yayına almak isteyenler; günler boyu sağlıklı bir web sitesine nasıl sahip olabileceğinin araştırmalarını yapıyor. Hedeflenen şeyin önemi olmaksızın, bu yazıda nasıl sağlıklı bir şekilde web sitesi sahibi olabileceğinizin adımlarını ve muhakkak araştırmanız gereken noktaları açıklamaya gayret edeceğim. Özellikle bu işe yeni başlayan ve herhangi bir web sitesi sahibi olmak isteyenler için, bu bilgilerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle, birinci adım bir alan adına sahip olmak. Eğer bir projeniz var ise bu proje ile ilgili, kişisel bir web sayfası istiyor iseniz, ad soyad şeklinde bu alan adı edinilebilir. Özellikle proje bazlı web sitelerinde alan adının önemi büyüktür. Alacağınız alan adı projenizin mihenk taşıdır. Bu sebepten tercihiniz .COM uzantılı bir alan adı edinmekten geçmeli. ve Eğer gerçekten rekabet haline girebileceğiniz bir proje ise aynı alan adının en azından .NET ve .ORG uzantıları da satın alınmalıdır. Aksi halde projenize bağlı sektöre dahil olabilecek diğer insanlar bu uzantıları edinerek sitenizi taklit dahi edebilirler. Para sıcaktır, çekicidir ve günümüz dünyasında para kazanmak için hemen hemen tüm yolların girişimi de mübah görünmektedir. Eğer projelik bir durumunuz yok ise, bir kurum sitesi ya da kişisel bir web sitesi istiyorsanız; bunu ad soyad yahut kurum adı şeklinde temin etmeniz ve hatta gerekli evraklar aracılığı ile .COM.TR uzantısını da edinmeniz mümkündür; tavsiye edilir. Kişisel bir .COM.TR uzantısı için kimliğinizdeki bilgiler yeterlidir, kurum ya da şirketler için ise .COM.TR uzantısı birkaç belge gerektirmektedir.

İkinci adım, hosting yani barınma hizmeti seçimidir. Alan adınızın barınacağı bir ev gibi düşünebilirsiniz hostingi. Size belli başlı limitler sunar, limitler arttıkça fiyat da artar. Her pahalı hosting iyi hosting, her ucuz hosting kötü hosting değildir. Öncelikle belirtmem gerekir ki hiçbir şekilde merdiven altı, sözde hosting şirketlerine para vermeyin. Bu işi ciddiye alıyor iseniz, emeğinizi önemsiyor iseniz alacağınız hosting’in bağlı olduğu şirket kurumsal bir şirket olmalıdır; olsun. Olsun ki emeğiniz bir gün çöp olduğunda, hosting’in bağlı olduğu sunucu çöktüğünde hesap sorabileceğiniz bir makam bulabilin. Hosting almadan önce şirkete yapılan yorumları kendi sitelerinden değil, webmaster sitelerinden okuyun. Olabildiğince aktif, bildirimlerinize hazır bir şekilde cevap verebilen, belli düzeylerde gelişmiş, yeterli düzeyde eleman sayısına sahip, alanında uzman şirketler ile iş yapın. Tek bir kişi ile yürütülen hosting şirketleri kalıcı olmamaktadır. Bunu unutmayın. Hosting şirketleri, kurumsal ve alanında uzman olmalıdır. Bu bilgilerin ışığında araştırmalarınızı gerçekleştirerek hosting şirketinizi ve size uygun hosting paketinizi seçin. Hosting paketinizi seçerken meramınızı, yapmak istediklerinizi ve daha birçok şeyi açık bir şekilde hosting sağlayıcınızın personeli ile paylaşın. Bu sayede yanlış bir seçim yapmaz ve yolunuza hatasız devam edersiniz. Yolunuza hatasız devam etmeniz, hevesinizin kaybolmamasını sağlar ancak özellikle yeni başlayan güruhun sabırsız ve her şeyi, hemen istediğini farz edersek; tek bir hatanın hevesi kaçırdığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alan adımız ve hosting sağlayıcımız ile görüştükten sonra hosting’i satın aldığımıza göre sırada elbette hangi içerik yönetim sistemini kullanacağınıza geldi sıra. Kurumsal, kişisel isteğe dayalı web siteniz için eğer işe tek başınıza giriyorsanız ve yanınızda size destek olacak kimseler yoksa uzman olarak; WordPress içerik yönetim sistemini kullanmak en uygunu olabilir. Bu paragraf proje bazlı kullanıcıları pek ilgilendirmeyebilir zira onların yanında her zaman bir uzman bulunmak zorundadır. WordPress içerik yönetim sistemi, tüm sistemlere uyum sağlayabilecek, eklenti arşivi zengin, açık kaynağı sayesinde özelleştirilebilen, hızlı bir içerik yönetim sistemidir ve kurumsal, kişisel; geniş bir tema arşivine sahiptir. İçerik yönetim sistemimizi de belirledikten sonra sıra elbette görsel dizayna geldi. Görsel dizayn, bir web sitesinin ilgi çekmesi için en önemli meselelerden biri. WordPress’in ise bu konuda mahareti epey büyük denebilir. WordPress içerik sisteminin tema arşivi günümüzde neredeyse milyonlara ulaştı ve farklı sağlayıcılar mevcut. Bunlar hakkında Google üzerinden araştırmalara gidebilir yahut direkt çoğu tema yapımcısının dağıtımcısı olan ThemeForest’e girebilirsiniz. ThemeForest, yıllar önce kurulmuş, her web dili için temalar sağlayan bir kurumdur. Aradığınız WordPress temasını burada rahatlıkla bulabileceğinize inanıyorum. Cüzi bir miktara kurabileceğiniz çekici ve bir o kadar hızlı temanız ile yayına başlamamanız için neredeyse hiçbir sebep kalmadı.

Siteniz, ister kurumsal, ister kişisel, ister projelik olsun; birinci madde unutmayın ki özgün içeriktir. Eğer okunmak istiyorsanız, sitenizin tutmasını istiyorsanız, para kazanmak ve bu pazarda iyi bir yer edinmek istiyorsanız özgün içerik girmek önemli bir konudur. Kopyalama tarzında içerikler sitenizi kısa süre ayakta tutar. Sitenize botlar aracılığı ile içerik eklemek de keza, öyle. Özellikle proje bazlı işlerde bot kullanılması, kopyalama tarzı içerikler sunulması siteye ciddi biçimde zararlar verebilir ve projenin uzun süre ayakta kalmayacağı, aşikârdır. İlerleyen dönemlerde, bu işi kavradıkça yaptırabileceğiniz birçok şey var sitenizle ilgili. Gerek SEO çalışması, gerek içerik elemanı almak gibi ancak bu işe henüz başladı iseniz bunlar için çok erken.

Yazı tamamı ile bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır.

Yorum Yap