Sosyal paylaşım sitelerinin günümüzdeki etkisi

Sosyal paylaşım sitelerinin günümüzdeki etkisi
59

Her gün gelişen teknolojiye bireylerin uyum sağlaması takip etmesi ve öğrenmesi kolay olmuyor. Bu esnada devreye İnternet faktörü giriyor. Günümüzün temel ihtiyaç zamanları dışında İnternet’te geçiren çoğu birey için veya eğlenmek için İnternet sıkça kullanıyor.

İnternet çoğu insan için kullanım amacı tabii ki sosyal paylaşım siteleri ve bunu bize merak uyandıran sosyal medyadaki olaylar olmaktadır.  Sosyal paylaşım sitelerin en iyi örnekleri [vurgula renk=”sarı”]Facebook, Twiter, Instagram ve Youtube[/vurgula] göze çarpıyor.  Bu siteler dışında da sayabileceğimiz bir çok sohbet ve arkadaşlık sitesi mevcut.  Fakat bu siteler listenin listenin başı çekenler.

Biz İnternet ortamını verimli kullandığımızı zannederek girip üye olup zaman geçirdiğimiz bu siteler artık hayatımızın bir parçasıolmuş ve hiç de garipsemiyoruz. Sosyal medyadaki sonsuz döngüye kapılıp herkesle yarışır gibi ”o ne demiş”, ”bu ne yapmış”, ”şu nereye gitmiş” sorularını cevaplayarak ne için kullandığımızı unutuyoruz.  Artık hiç kimse anı yaşayıp bir şeyler yapmıyor bir diğer deyişle yapamıyor. Çünkü hep paylaşma duygusunu hep yanlış yerde kullanıyoruz.

İnternetin en güzel bilgi toplama ortamı olduğunu unutan çoğu kişi sosyal paylaşım sitelerinde kendini ve tanıdıklarını yazılar, müzik, resim ve video gibi paylaşımlarda bulunarak kendisi hakkındaki birçok bilgiyi topluma sunarak güvenliği zor durumda bıraktığının farkında değil.  İnsanlar bu şekilde sosyal paylaşım sitelerinden zarar gördüğünü anlayınca kadar bu süreklilik devam edecek gibi gözüküyor.

Yorum Yap